Kdo byl John L. Brom

Choceň

Narodil se 16. dubna 1908 v Chocni jako Ladislav Kořínek. Jeho otec byl železničář, maminka v domácnosti. Když jako chlapec viděl poprvé biograf, pohyblivé obrázky mu učarovaly. Začal ochotničit, ale tatínek z něj chtěl mít něco pořádného. Začal proto studovat techniku.

Jenže múzy ho nenechaly v klidu. V 16 letech publikoval sbírku poezie pod pseudonymem Ramon. Zlákalo ho divadlo a nakonec byl přijat ke studiu na pražské konzervatoři. Otcovo rozhodnutí bylo ale jasné - když konzervatoř, tak za vlastní peníze. A tak mladý Ladislav začal psát články a vyučovat tanec. Jeho žačkou byla dokonce dcera Jana Masaryka.  

Ladislav Brom
Ladislav Brom

Potvrzení o přijetí Ladislava Kořínka na pražskou konzervatoř
Potvrzení o přijetí Ladislava Kořínka na pražskou konzervatoř

Tanečník a herec

Ladislav byl natolik talentovaný, že získal angažmá jako sólista (tanečník) Nového německého divadla (nynější Státní opera). Z publicitních důvodů (dnes bychom řekli PR) přijal rodné příjmení své matky. A protože byl důkladný, přijal příjmení Brom úředně.

Začal pracovat jako asistent u filmu. Dostal menší role a začal psát vlastní scénáře. V roce 1935 odjel na stáž do tehdejšího SSSR. Učil ho i Sergej Eizenštejn. U filmu byl univerzální postavou. Dovedl psát scénáře, režírovat, hrát i napsat písničkový text. Nakonec v roce 1939 založil vlastní produkční společnost BROMfilm.

Producent

Točí filmy s největšími hvězdami. Vlastou Burianem, Lídou Baarovou a spoustou dalších. Mezi ty nejúspěšnejší patří U pokladny stál, Klapzubova jedenáctka nebo Tulák Macoun, který získal cenu na festivalu v Benátkách.

Se zpěvačkou a herečkou Josephine Baker
Se zpěvačkou a herečkou Josephine Baker

Láďa byl tak trochu dobrodruh. Nebál se riskovat, věděl si rady v každé situaci...

Lída Baarová

Nový život

Usadil se v Paříži. S sebou si vezl scénář k filmu Nelítostná džungle, který psal společně s Františkem Kožíkem. Našel producenta a s malým štábem odjel do Kamerunu. Po návratu chtěl  příběh vydat i jako knihu. Když čekal na přijetí u jednoho literárního agenta, slyšel, jak ho sekterářka  ohlašuje jménem. Z kanceláře ozvalo jen: "Vyhoďte to polské prase!". Otočil se na podpatku a odešel. Rozhodl se přijmout nové jméno. A to s důkladností sobě vlastní. Jako John se nechal pokřtít v pařížském kostele St. Philippe du Roule.

Afrika

První cesta do Afriky ale předznamenala jeho další osud. Černý kontinent si zamiloval. Vracel se tam a točil. Díval se na Afriku a její lid jinýma očima než tehdejší svět. Nepohrdal, nepodceňoval. Sledoval, poznával a dokumentoval. Velmi dobře si uvědomoval, že kontinent se mění. Že stará Afrika mizí.

Jeho dokumentární filmy vysílaly televize ve Francii, Kanadě, USA. Bromovy knihy vycházely po celém světě. U nás samozřejmě nikdo netušil, že Brom existuje. Teprve v roce 1972 vyšel český překlad knihy Africká Odysea. To už bohužel Brom nežil.

Válka

Za nacistické okupace zatklo Broma gestapo. Čtyři měsíce ho věznili ve Zlíně. Ven mu pomohla Lída Baarová. Tehdy ještě netušili, že jí službu jednou oplatí.

Když se nacisté pokusili obsadit Barrandov, donutil Broma jeho tchán (nevlastní otec jeho ženy) Zdeněk Zástěra, český fašista, aby ho do studií odvezl svým vozem. Akce skončila fiaskem, ale také ostrou výměnou názorů mezi Zástěrou a Bromem. Od té doby spolu už nepromluvili. Zástěra byl nakonec nacisty popraven.

Komunistický převrat

Po válce na Broma čekalo opět zatčení a obvinění. Tentokrát z kolaborace s nacisty. Byl opět vězněn, na jeho obranu vystoupila řada osobností. Například Ivan Olbracht. Nakonec byl propuštěn, ovšem musel zaplatit 200 tisíc pokuty a měl zákaz filmovat. BROMfilm byl znárodněn. Cesta vedla jen jedním směrem. Za hranice. Nejprve pomohl emigrovat Lídě Baarové, potom se stejnou cestou vydal sám.

Automobil DKW, se kterým projel 20 000 mil Afrikou ve velké sólo jízdě.
Automobil DKW, se kterým projel 20 000 mil Afrikou ve velké sólo jízdě.

Brom z každé cesty do Afriky přiveze něco nového a neznámého. Jeho dokumentární dílo ho umisťuje mezi přední velké mezinárodní spisovatele.

Ernest Hemingway

S kolegy-cestovateli z USA a Kanady
S kolegy-cestovateli z USA a Kanady

Při práci na filmu Měnící se tvář Afriky v kanadských studiích se nachladil. Na cestě z Montrealu do New Yorku zemřel na mozkovou mrtvici. Byl leden 1969 a jemu bylo pouhých šedesát let.

Jeho filmy zařadil do sbírek Smithsonian Institute. Ukázky z nich jsou k vidění na výstavě.

Rytíř

Za film Tulák Macoun byl Brom vyznamenán titulem Beatissimo Pater, který mu propůjčil papež Pius XII. Za filantropickou práci v Africe byl přijat do rytířského řádu Order of Cyprus.


Zemřeš mladý...a na cestě!

Když na knižním veletrhu ve Francii podepisoval knihu Ve spárech džungle, v davu lidí se objevila cikánka nabízející hádání z ruky. Nebyl na to čas, Brom ji odmítl. Rozhněvaně se po něm ohlédla a odsekla: "Zemřeš mladý...a na cestě". Brom se otočil ke kolegovi u vedlejšího stolku. "Když zemřít, tak na cestě," usmál se. Dokonce na kus papíru napsal báseň na toto téma. Ovšem sudba ho měla dostihnout.

Zemřeš mladý...a na cestě!


John L. Brom jako rytíř řádu Order of Cyprus
John L. Brom jako rytíř řádu Order of Cyprus